Obróbka CNC metalu – na czym polegają usługi CNC dla przemysłu

Obróbka CNC to precyzyjna obróbka skrawaniem, czyli usługa bazująca na komputerowym sterowaniu numerycznym maszyny CNC. Obróbka skrawaniem CNC (Computerized Numerical Control), to proces produkcyjny, w którym za pomocą oprogramowania komputerowego dyktujemy działanie maszyn. 

Proces ten można wykorzystać do sterowania szeregiem złożonych urządzeń, od szlifierek i tokarek po frezarki, czy maszyny spawalnicze. Dzięki obróbce CNC trójwymiarowe zadania cięcia można wykonać z wielką precyzją i szybkim tempie.

obróbka cnc

Obróbka CNC zastosowanie

Jeśli interesuje Cię wykorzystanie obróbki CNC do wytwarzania komponentów stalowych, dowiedz się na czym polega obróbka CNC oraz cały wachlarz usług obróbki skrawaniem CNC. Nasz park maszynowy wytwarza odpowiednie komponenty metalowe dla branży przemysłowej, produkcyjnej. Obrabiarki CNC do metalu, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Szybka wycena:
Prześlij treść zapytania na adres:
Skontakuj się z naszym doradcą:
lub
Jesteśmy dostępni, śmiało napisz do nas
Odpowiadamy w przeciągu 24 godzin roboczych

Na czym polega obróbka CNC – usługi CNC

W odpowiedzi na pytanie co to jest obróbka CNC w kwestii obróbki metali, tak przy wykorzystaniu systemu CNC żądane działania np. cięcia, czy tworzenie otworów są wdrażane w oprogramowaniu danej maszyny CNC. Dzięki podyktowanym ustawieniom danej maszyny, wykonuje ona zadania wymiarowe zgodnie z jej specyfikacją, podobnie jak robot.

Obróbka mechaniczna CNC bazuje na automatyzacji narzędzi skrawających. Obrabiarki CNC to zestaw precyzyjnych komponentów komputerowych. Oprogramowanie i konsole stosowane w obróbce CNC odróżniają ją od wszystkich innych form obróbki dostępnych na rynku.

obróbka cnc

Rodzaje usług obróbki CNC – obrabiarki CNC

Obróbka CNC to proces produkcyjny odpowiedni dla wielu gałęzi przemysłu, w tym kolejnictwa, automotive, lotnictwa, budownictwa, czy rolnictwa itd. Precyzyjna obróbka skrawaniem z wykorzystaniem obrabiarki CNC umożliwia wytwarzanie szeregu komponentów, takich jak komponenty pojazdów szynowych, samochodów, regałów magazynowych itp.

Obróbka CNC obejmuje kilka różnych sterowanych komputerowo operacji obróbczych. Mamy na myśli procesy mechaniczne, chemiczne, elektryczne i termiczne, które polegają na usuwaniu warstwy materiału z przedmiotu obrabianego w celu wytworzenia części lub produktu zaprojektowanego według potrzeb klienta. Poniżej najczęstsze usługi obróbki CNC: toczenie, frezowanie, wiercenie.

obrobka cnc

Toczenie metali obrabiarkami CNC

Toczenie to proces obróbki skrawaniem, który wykorzystuje jednoostrzowe narzędzia skrawające do usuwania materiału z obracającego się przedmiotu obrabianego. Do obrabiarek CNC, które gwarantują precyzyjne wykonanie toczenia należą tokarki CNC.

Podczas usługi toczenia tokarka, czyli narzędzie tnące przemieszcza się ruchem liniowym wzdłuż powierzchni obracającego się przedmiotu, usuwając materiał na obwodzie, aż do uzyskania pożądanej średnicy. Celem jest wytworzenie części cylindrycznych o cechach zewnętrznych i wewnętrznych, takie jak szczeliny, zwężenia, czy gwinty. 

Możliwości operacyjne procesu toczenia obejmują wytaczanie, planowanie, rowkowanie i gwintowanie. Jeśli chodzi o tokarki CNC z obracającymi się przedmiotami i stacjonarnymi narzędziami skrawającymi najlepiej sprawdzają się w przypadku szybszego i dokładniejszego tworzenia okrągłych części. Zalety obróbki CNC są znaczące w przeciwieństwie do działań na obrabiarkach konwencjonalnych.

obróbka cnc

Co można uzyskać dzięki usłudze toczenia CNC

 • Obróbka czołowa

Usługa obejmuje frezowanie rowka z boku przedmiotu obrabianego, którego celem jest wprowadzenie śruby regulacyjnej. Kwadratowe, prostokątne albo okrągłe powierzchnie po jednej bądź obu stronach elementu obrabianego. Oferujemy szlifowanie od góry z linią środkową lub bez oraz szlifowanie dolne z linią środkową lub bez. Ponadto, rowkowanie proste, na kształt litery U lub V. Ścinanie na skos z trzech stron, prosto i z odległości do 3m.

 • Wiercenie zewnętrzne

Okrągłe, kwadratowe i prostokątne otwory w metalu, stali z wkładkami aluminiowymi lub wkładkami ze stopów aluminium. Maksymalna średnica wiertła: 500 mm, maksymalna głębokość wiercenia: 400 mm.

obróbka cnc
 • Gwintowanie

Maszyna wierci otwory na głębokości: okrągły: 550 mm, kwadrat: 650 mm. Otwory: okrągłe, kwadratowe, gwinty proste ze stali oraz stali z aluminiowymi wkładkami.

 • Przecinanie

Fazki okrągłe, kwadratowe, jak i prostokątne.

Szybka wycena:
Prześlij treść zapytania na adres:
Skontakuj się z naszym doradcą:
lub
Jesteśmy dostępni, śmiało napisz do nas
Odpowiadamy w przeciągu 24 godzin roboczych

Charakterystyka obróbki CNC – toczenie metali

 • Wykorzystuje jednopunktowe narzędzia tnące

 • Obraca obrabiany przedmiot 

 • Narzędzie tnące podawane wzdłuż powierzchni przedmiotu obrabianego 

 • Usuwa materiał z przedmiotu obrabianego 

 • Tokarka produkuje okrągłe lub cylindryczne części

obróbka cnc

Frezowanie metali obrabiarkami CNC

Frezowanie to obróbka metali, która wykorzystuje obracające się wielopunktowe narzędzia skrawające do usuwania materiału z przedmiotu obrabianego. Podczas frezowania maszyny CNC podają przedmiot obrabiany do narzędzia skrawającego w tym samym kierunku, w którym obraca się narzędzie skrawające.

Możliwości operacyjne procesu frezowania obejmują frezowanie czołowe, czyli wycinanie płytkich, płaskich powierzchni i płaskodennych wnęk w przedmiocie obrabianym. Ponadto, frezowanie obwodowe, czyli wycinanie w przedmiocie obrabianym głębokich wnęk, takich jak rowki i gwinty.

obrobka cnc

Czym się zajmujemy

 • Frezowanie aluminium

 • Frezowanie stali

 • Frezowanie stali nierdzewnej

 • Frezowanie mosiądzu

Charakterystyka obróbki CNC – frezowanie metali

 • Wykorzystuje obrotowe wielopunktowe narzędzia tnące 

 • Obrabiany przedmiot podawany w tym samym kierunku, w którym obraca się narzędzie skrawające 

 • Usuwa materiał z przedmiotu obrabianego 

 • Tworzy szerszą gamę kształtów

obróbka cnc

Wiercenie metali obrabiarkam CNC

Wiercenie to cały proces związany z obróbką skrawaniem, który wykorzystuje wiertła wieloostrzowe do wykonywania cylindrycznych otworów w przedmiocie obrabianym. Podczas wiercenia maszyna CNC zazwyczaj podaje obracające się wiertło prostopadle do płaszczyzny powierzchni przedmiotu obrabianego, co powoduje wykonanie pionowo wyrównanych otworów o średnicach równych średnicy wiertła użytego do operacji wiercenia.

Operacje wiercenia pod kątem można również wykonywać przy użyciu specjalistycznych konfiguracji maszyn i urządzeń mocujących, co gwarantuje wysoką jakość i dokładność. Możliwości operacyjne procesu wiercenia obejmują pogłębianie, pogłębianie, rozwiercanie i gwintowanie.

obróbka cnc

Charakterystyka obróbki CNC – wiercenie metali

 • Wykorzystuje obrotowe wiertła wielopunktowe 

 • Wiertło podawane prostopadle lub pod kątem do przedmiotu obrabianego 

 • Wykonuje cylindryczne otwory w obrabianym przedmiocie

 • Elementy przeznaczone do spawania są ustawiane i mocowane na miejscu 

obróbka cnc

Zalety obróbki CNC – usługi CNC

Zaletą maszyn, obrabiarek CNC jest możliwość komputerowego sterowania numerycznego. Mamy tutaj możliwość kontrolowania różnych ustawień dla maszyn, takich jak częstotliwość, stopień posuwu i koordynacja.

Obróbkę CNC charakteryzuje szybkość, wydajność i precyzja przy uwzględnieniu zrównoważonego rozwoju. W takim zestawieniu automatyzacja odgrywa kluczową rolę w działalności produkcyjnej, podczas gdy zmodernizowane, oparte na danych narzędzia i sprzęt, takie jak tokarki CNC i obróbka CNC, napędzają innowacje.

obróbka cnc

Zalety obróbki skrawaniem CNC

 • Obróbka CNC wytwarza niewiele odpadów lub nie generuje ich wcale

 • Większa dokładność i precyzja 

 • Szybsza i wydajniejsza produkcja 

 • Szybszy montaż 

 • Zwiększone bezpieczeństwo personelu 

 • Zmniejszenie zużycia energii 

 • Obróbka CNC prowadzi do niższych kosztów produkcji 

obróbka cnc

Obróbka metali metodą CNC – jak to działa?

Obróbka CNC umożliwia wstępne obliczenie prędkości i położenia działania funkcji oraz uruchamianie ich za pomocą oprogramowania w powtarzalnych, dostarczanych cyklach, a wszystko to przy współpracy z operatorami.

Jako kulminacja tak dynamicznych działań, precyzyjnie obrabiane komponenty zapewnią firmom przewagę konkurencyjną poprzez realizację złożonych projektów, wprowadzanie korzyści konstrukcyjnych i tworzenie części, których nie można by odtworzyć żadną inną metodą.

Dzięki tym możliwościom proces ten pojawił się we wszystkich zakątkach sektora produkcyjnego, a produkcja CNC jest bardzo szczegółowa w zakresie produkcji elementów stalowych, metali, jak i tworzyw sztucznych.

Poszukujesz usługi CNC dla swojej firmy? Masz pytania odnośnie naszych usług? Skontaktuj się z nami.

Szybka wycena:
Prześlij treść zapytania na adres:
Skontakuj się z naszym doradcą:
lub
Jesteśmy dostępni, śmiało napisz do nas
Odpowiadamy w przeciągu 24 godzin roboczych

Najnowsze artykuły